Bulgaristanda Üniversite Eğitimi

Bulgaristanda üniversite eğitimi almak için lise veya meslek lisesi mezunu olmak yeterlidir. Bulgaristan’da öğrencilik için transkriptte, Mühendislik bölümleri için matematik ve fizik – tıp, eczacılık, diş hekimliği, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümleri için kimya ve biyoloji dersleri – hukuk, psikoloji, sosyoloji bölümlerinde edebiyat ve tarih notlarının 3 ve üzerinde olmalıdır.

Öğrenciler burada lise alanlarına göre Bulgaristan’da üniversite hazırlık okullarına devam ederler. Bulgaristan’da üniversite eğitimi bölümleri eğitim dili İngilizce, Fransızca, Almanca ve Bulgarcadır. Tıp, diş hekimliği, eczacılık ve mühendislik bölümleri İngilizce dilinde eğitim verilmektedir. Bulgaristan’da üniversite eğitim sistemi olarak dünyayı takip ederek öğrenci merkezli, güncel eğitim dokusunu üniversitelerde verilen her bir bölüme entegre etmiştir.

Bulgaristan Üniversiteleri 

Bulgaristan sunduğu olanaklarla size farklı bir bakış açısını getiriyor. Avrupa Birliğinde eğitim anlamını taşıyan eğitim sistemi size Avrupa diplomasını almanızı sağlarken Amerikan tarzı sistem bütünleştirmesiyle aynı zamanda da Amerikan diplomasını vermektedir. Bulgaristan’da Doğu Avrupa’dan tüm Avrupa’ya geçişin sağlandığı portal aracılığıyla mesleki anlamda kariyerinize nitelik kazandırır.

Bulgaristanda eğitim süresi boyunca ülke sınırları dâhilinde bir günde her yere ulaşma imkânı. Bulgaristan’da yaşayan kültüre, doğa harikalarına ve düzenlenen birçok heyecan verici aktivitelere ulaşma imkânını da sunar. Uluslararası öğrenciler olarak Bulgaristan’da oryantasyon rahatça en aza indirgeyecek ve Bulgaristan’da öğrenciliğin vermiş olduğu keyfi yaşayacaksınız.

YÖK Denklik

Bulgaristan üniversiteleri diplomaları YÖK Denklik vardır. Diplomalar aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerlidir. Bulgaristan’da 26 Devlet Üniversitesi vardır. Bulgaristan’da üniversite mühendislik 4 yıl, tıp 6 yıl, eczacılık 5 yıldır.

Bulgaristanda Üniversite Eğitimi Başvuru ve Kayıt Belgeleri

  1. Lise veya Meslek Lisesi diplomanın veya noter onaylı fotokopisi
  2. Lise veya Meslek Lisesi 1,2,3,4 sınıf notlarını belirten not çizelgesi belgesi. (Transkript)
  3. Anne veya babası öğrencinin Bulgaristan’da eğitim süresince tüm masraflarını karşılayacağı belirten noter onaylı taahhütname. (Noter Taahhütnamesi)
  4. Öğrenim Görme Hakkı Belgesi; Mezun olduğunuz lise veya meslek lisesinden alınan Türkiye’deki Üniversitelerde okumaya hakkınız olduğuna dair yazı.
  5. Pasaportunuz en az 2 yıl geçerli olması gerekir.
  6. Son bir ay içerisinde özel veya devlet hastanelerinden veya sağlık ocaklarından alınmış olması gerekir. “Fiziki ve ruh sağlığı açıdan herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim görmesi tıbben uygundur.” yazılması gerekir. (Sağlık Raporu)
  7. 6 adet biyometrik fotoğraf

Tüm belgeler Valilik veya Kaymakamlık ’ta  apostil yapılacaktır. 

Bulgaristan’da Yaşam

Bulgaristan üniversiteleri kampüs yurtları bulunmaktadır. Bulgaristanda yurt fiyatları 150-200 € arasında değişmektedir. Öğrenciler Bulgaristanda ev kiralayabilirler. Bulgaristanda ev kiraları 300-500 € arasında değişmektedir.

Bulgaristanda ulaşım otobüs, dolmuş ve metro ile yapılmaktadır.

Bulgaristanda yiyecek-içecek giderleri 250 -400 € arasında değişmektedir. Bulgaristan’da üniversite eğitimi alan öğrenciler gıda malzemelerini süper marketlerden alabilirler. Bulgaristan Para Birimi Eurodur. Bulgaristan’da Sofya ve Plovdiv’de  Ziraat Bankası şubelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan’da üniversite öğrencileri lisans eğitimi sırasında max 6 yıl, 29 yaşına kadar askerliklerini tecil yaptırabilirler. Bulgaristan’da askerlik tecil işlemleri T.C Bulgaristan Konsolosluğunda yapılmaktadır.

Bulgaristanda Üniversite Eğitim Ücretleri

Bulgaristan’da eğitim ücretleri hazırlık okulunda Bulgarca ve İngilizce 2500 €’dur. Bulgaristanda üniversite fiyatları İngilizce hazırlık tıp, diş hekimliği, eczacılık bölümlerinde 6500-8000 € arasındadır.

Bulgaristanda üniversite eğitimi ücretleri İngilizce bölümlerinde yüksektir. Bulgaristan’da eğitim fiyatları tıp lisans 6500-8000 € arasında değişmektedir.