İngilterede Üniversite Eğitimi

Türkiye’ye dört buçuk saat uzaklıkta olan İngiltere, Avrupa’nın güzelliklerini tüm detaylarıyla hissedebileceğiniz muhteşem bir ada ülkesidir. İngiltere’de üniversite ya da kolejlerden mezun olmak dünya standartlarında bir diplomaya sahip olmak demektir. İngiltere’de eğitim standartları, işverenler tarafından dünya çapında bilinmektedir. Hatta dünyadaki birçok yükseköğretim sistemi İngiltere’yi örnek almıştır.

İngiltere, dünyanın en eski ve köklü üniversitelerine ev sahipliği yapar. Uzun yıllardan beri uluslararası öğrencileri lider bir birey yetiştirmektedir. Dünya çapında başbakanlar, başkanlar, dünya lideri şirketlerin CEO’ları İngiltere’de eğitim görmüştür. İngiltere ayrıca sanatın ve sanatçının ilham kaynağı olmuştur.

İngiltere üniversiteleri sundukları çeşitli eğitim olanakları, yaratıcı ve yenilikçi atmosferiyle öğrencilerin akademik potansiyellerini keşfetmeleri için çalışmaktadır. Dünya çapındaki itibara sahip İngiltere üniversiteleri bu ünlerini geçmişten bugüne taşımışlardır. Çok sayıda İngiltere’de üniversite, yüzlerce kolej ile iş birliği yapan uluslararası okullar düşünüldüğünde eğitim seçeneklerinin genişliği ve zenginliği kendisini göstermektedir. Bu çeşitlilikte kaliteden ödün vermeden, öğrenciler akademik, mesleki ve profesyonel meslek seçimlerinde bulunabilirler.

İngilterede Üniversite Eğitimi

İngiltere’deki üniversiteler, yoğun programları ve dersleri ile dünyadaki en kısa lisans, yüksek lisans süresine sahip üniversitelerdir. Başka ülkelerdeki iki yıl sürecek lisansüstü ( master) programları, MBA programları dâhil bir yıl da tamamlanabilmektedir. Benzer şekilde, Amerika, Kanada ve Avustralya’da dört sene sürecek lisans eğitimi, İngiltere’de aynı kalitede üç yılda tamamlanabilmektedir. İngiltere’de eğitim süresi üç yıldır. Bu bireylerin eğitimini aldıkları mesleğe yönelik kariyer adımlarını daha erken atmaya başlamaları demektir. Ancak İngiltere üniversiteleri bazı teknik bölümleri dört yıl sürebilmektedir. İngiltere’de birçok üniversite fen-edebiyat, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler gibi bölümlere sahip olmakla birlikte bazı üniversitelerde ise gıda-yiyecek sektörü, bilgisayar oyun sanatları, spor yöneticiliği gibi  birçok farklı bölümleri de tercihlerinize sunmaktadır.

İngiltere üniversiteleri sürekli birbirleriyle kalite konusunda yarış halinde olduğu için standartlarını yüksek tutup, öğrencilerin en iyi şekilde yetişmesi için çaba harcarlar. İngiltere üniversiteleri izleme ve değerlendirme süreçleriyle sürekli kendilerini yeniler ve iyileştirirler. Özellikle bu ünlerini korumak ve devam ettirmek isteyen üniversiteler de öğrencileri iş dünyasına göre yetiştirmekte, yetenek ve becerilerini profesyonelce kullanabilmeleri için eğitmektedir.

İngiltere üniversitelerin bölümleri başvuru koşulları farklı olabilmektedir. Bu nedenle İngilterede üniversite eğitimi almak istenilen bölümün şartları çok iyi araştırılmalıdır. Türk ve İngiliz eğitim sistemi farklı olduğundan, Türk lise diploması İngiltere’deki 3 yıllık üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için yeterli görülmediği durumlar olmakla birlikte, her öğrenci bireysel olarak değerlendirilebilmektedir. Genelde İngiltere üniversiteleri hazırlık eğitimini (foundation)  genelde şart koşmaktadır.

Bu durumda öğrenciler gitmek istedikleri üniversitenin bünyesinde veya üniversitenin birlikte çalıştığı bir kolejde özellikle dil yeterliliğini artırmak amacıyla ve üniversite eğitiminde ihtiyacı olan araştırma tekniklerini geliştirmek amacıyla akademik hazırlık programı alması gerekir.

Doğrudan İngiltere’de lisans eğitimine alınan öğrenciler de vardır. Bu öğrenciler genellikle, yabancı dilde eğitim veren bir liseden,  çok iyi dereceli bir diplomaya sahiplerse İngiltere’de akademik hazırlık programı almadan (foundation), üniversitenin ilk yılına başlamaları mümkündür.

İngiltere üniversiteleri genel olarak İngiltere’de Eğitim Sistemi olan ‘’A Levels’’ sınav dereceleri temel alınmaktadır. ‘’A Levels’’a eşdeğer kabul edilen SAT(ABD), Abitur(Almanya), Bakalorya (Fransa)gibi sınav sonuçlarıdır.

İngiltere Üniversiteleri Başvuru Evrakları

*İngilizce dil yeterliliğini gösteren IELTS derecesi

* Lise Diploması ve transkript

* Öğretmenlerinden almış oldukları referanslar ve neden o alanda eğitim almak istediklerini anlatan bir niyet mektubu

Niyet Mektubu Nedir?

Niyet mektubu öğrencinin heyecanını, niçin o bölümü seçtiğini, neden o üniversiteyi tercih ettiğini çok iyi anlatması gerekir. Öğrenci başarı ile sertifikaları var ise başvurusunu desteklemek için niyet mektubunda bahsedebilir.

IELTS İngilizce Dil Seviyesi

İngilizce dil seviyesi için dünyada üniversiteler tarafından en fazla kabul gören sınav IELTS, İngiltere’deki üniversiteler tarafından belirlenen derece 6.5 ile 7.0 arasında değişebilmektedir.

İngiltere’de Öğrenci Olmak

Uluslararası geçerliğe sahip olan bu diplomayı almak içim üç yıllık bir eğitim alınması gerekiyor. Bu maliyetlerde olumlu etki yarattığı gibi iş bakımından farklı fırsatlar yaratır. Bir eğitim yılı her biri ortalama on dört hafta süren üç dönem halinde yapılandırılmıştır. Burada öğrenciler ücretsiz olarak sağlık sigortalarını yaptırabilmektedirler. Bu sebeple ayrıca sağlık konusuna bütçe ayırmak gerekmeyecektir. İngiltere’de bireyler öğrenim süreçleri boyunca haftada 20 saat ve tatil günlerinde full-time olarak çalışma iznine sahiptirler. Bu da maddi güçlüğünüz olmasa bile farklı deneyim elde etmenize ve İngiltere’de çalışmanın vereceği tecrübelere yakından tanık olmanıza vesile olacaktır. Öğrenciler tarafından idare edilen Öğrenci Birliği ise üniversiteyi tamamlayıncaya kadar birçok sosyal, spor veya sanatsal aktiviteler çerçevesinde sizlere güçlü bir rehber olacaktır. İşaret dilinden fotoğrafçılığa, müziğe, dansa kadar birbirinden güzel etkinliklerin oluşturulmasını, yaygınlaştırılmasına önayak olup gönüllülük projelerine de imza atmanıza aracı olacaktır.

İngiltere’de Yüksek Lisans

Yenilikler konusunda dünya lideri olan İngiltere’deki üniversitelerin çoğu, son teknolojide imkanlara sahiptir. Öğrencilerin İngiltere’de aldıkları yüksek lisans eğitim, kariyer hayatlarında çok avantajlı olmalarını sağlar.

İngiltere’de Yüksek  Lisans  Avantajları

ABD, Kanada ve Avustralya gibi birçok ülkelerde yüksek lisans eğitimi (master)  iki yıl sürmesine rağmen İngiltere’de yüksek lisans ve MBA derecesi bir yıl sürer. Alınan akademik krediler 2 yıllık programlara denktir. Yüksek lisans eğitimi için İngiltere’yi seçen öğrenciler sadece bir yıl okul ücreti öder ve kısa bir sürede iş hayatına geri dönebilir. Böylelikle hem masraflarında büyük azalma olur hem de iş hayatına hızlı dönüşte kariyerlerinde daha hızlı ilerleme firsatı yakalarlar.

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi, geniş bir program yelpazesinden oluşur. Öğrencilere yüksek lisans programına katılım ve bitirmesi açısından büyük esneklikler sunar. Örneğin öğrenci eğitimine bir lisansüstü diploma programına (PG Dip) kaydolarak başlayabilir ve daha sonra bir yüksek lisans programına geçiş yapabilir veya doktoraya yönlendirebilecek bir araştırma yüksek lisansına (Mres) kaydolabilir.

İngilterede Üniversite Eğitimi Ücretleri

İngiltere’de üniversite eğitimi ücretleri 9.000-35.000 £ arasında değişmektedir. İngilterede üniversite eğitimi ücretleri üniversite ve bölümlere göre de farklılıklar göstermektedir.