Macaristanda Üniversite Eğitimi

Üniversiteler ’de Macaristan Rüzgârı

Tarihsel güzelliklerinin tüm sokaklarında nefes aldığı bu coğrafyada Türklerin tarih sahnelerinde kendilerine kazandırdığı birçok öğe saklıdır. Kardeşliğin bir temsili olan Macaristan sizi elinizden tutup zamanda yolculuğa çıkaracak ve farklı atmosferlerde gözlerinizi kamaştıracaktır. Sanatında ve mimarisiyle size ilham kaynağı olacaktır. Buradaki birçok harika UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Ülkemizin saygıyla onurlandırıldığı bir ülke olan Macaristan sevgisiyle sizleri büyüleyecektir. Türk-Macar dostluğu burada eğitim gören öğrencilerin hayatlarına da olumlu yansımaktadır. Huzurun bölgesi Macaristan yaşam birçok alanda ülkemizle benzerlik gösterdiğinden uyumunuz da çok kolay olacaktır.

Macaristan’da köklü gelenekler üzerine inşa edilen ilk üniversite hala eğitime hizmet etmektedir. Buradaki üniversitelerde araştırmaya ve geliştirmeye büyük önem verildiği için üniversite eğitim kalitesinde yüksek disiplin yerleşmiştir. Sadece lise, meslek lisesi diploması ile tıp, diş hekimliği, eczacılık, işletme, ekonomi ve mühendislik bölümlerinde Avrupa standartlarında, diğer ülkelere göre de üniversite harçları düşük olan Macaristan’da üniversite eğitimi alınabilir.

Macaristan’da üniversite eğitimi taban puanı yoktur. ÖSYM yerleştirme belgesi Macaristan’da üniversite kayıtlarında istenmemektedir.  Macaristan üniversiteleri diplomaları Avrupa’da geçerlidir. Macaristan üniversiteleri YÖK denklik vardır.

Türk öğrenciler ilk yılında Macaristan’da üniversite hazırlık dil programına devam ederler. Hazırlık bölümünde Macarca veya İngilizcenin yanı sıra tıp bilimleri ve diğer bilimler derslerini de almaktadır. Tıp ve diğer bilimler için 2 farklı üniversite hazırlık programı uygulanmaktadır. Macaristan’da üniversite hazırlık programında öğrencilere İngilizce derslerinin yanı sıra, girecek oldukları bölümde ihtiyaçları olacak sayısal ve sözel dersler de verilir.

Macaristan’da üniversite eğitimi bazı bölümlerine kayıt öncesi yazılı, sözlü sınavlar yapılmaktadır. Macaristan üniversiteleri tıp bölümlerinde öğrencilerin İngilizce seviyelerinin yanı sıra, fizik, kimya, biyoloji derslerinde yeterli olup olmadığını belirlemek için sözlü sınav yapılmaktadır. İngilizcesi ve fizik, kimya, biyoloji dersleri çok iyi derecede olan öğrenciler, Eylül ayında üniversite muafiyet sınavına katılabilirler. Muafiyet sınavında başarılı olan öğrenciler, 1 yıl hazırlık eğitimi almadan doğrudan tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerine devam edebilirler.

Macaristan’da eğitim 3 yıl (mühendislik bölümlerinde 3-3.5 yıl ), yüksek lisans eğitimi 2 yıldır.  Macaristan’da tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık ise 5 yıldır. Macaristan’da 3 yıl olması eğitim ve yaşam giderlerinizin 1 yıl azalmasını ve iş hayatına 1 yıl daha erken başlamanızı sağlayacaktır. Macaristan’da tıp, diş hekimliği, eczacılık, mühendislik, işletme, uluslararası ilişkiler, hukuk fakültelerinde İngilizce lisans ve yüksek lisans eğitimi almak mümkündür.

Macaristan 2004 yılında Avrupa Birliğine tam üye olmuştur. Macaristan nüfusu yaklaşık 10 milyondur. Macaristan başkenti Budapeşte, popüler turistik şehirlerinden birisidir.

Macaristan’da  üniversite  öğrencileri Schengen vizesi ile eğitiminiz süresince tüm Avrupa ülkelerinde seyahat etme şansına sahiptirler. Macaristan’da yaşam masrafları (ulaşım, yiyecek, içecek ve konaklama ücretleri dâhil) aylık ortalama 650-800 € civarındadır.

Macaristan’da eğitim 3 yıl (mühendislik bölümlerinde 3-3.5 yıl ), Türk öğrenciler ilk yılında Macaristan’da üniversite hazırlık dil programına devam ederler. Macaristan üniversiteleri YÖK denklik vardır.