Polonyada Üniversite Eğitimi

Polonya, 2004 yılında Avrupa Birliğine girmiştir. Doğusunda Rusya, güneyinde Çek Cumhuriyeti, batısında Almanya ve kuzeyinde Baltık Denizi yer alır. Polonya’nın başkenti Varşova’dır ve nüfusu yaklaşık 40 milyondur. Polonya’da yaz ayları sıcak, kış ayları soğuk geçer. Polonya’da maden sanayi çok gelişmiştir. Tarihi kültürel mirasını doğayla iç içe geçiren Polonya, Avrupa’nın birçok iş sektörüne kapıları açan  anahtara sahiptir.

Polonya’yı eğitimde farklı kılan nokta 650 yıllık köklü bir eğitim sitemine sahip olmasıdır. Polonya üniversiteleri mezunları dünya üzerinde birçok farklı meslek alanında tercih edilen bireylerdir. Ulusal Denklik Komitesi tarafından garanti altına alınmış üniversiteler burada başta mühendislik, mimarlık ve tıp eğitimi gibi alanında donanımlı bireyler yetiştirme amacını güder. Global çerçevede nitelik kazanan bireyler iş yaşamında her zaman bir adım önde olurlar.

Polonyada eğitim çerçevesinde teknolojinin tüm imkânlarını yansıtarak öğrencilerini doğru yapılandırılmış eğitim hizmetiyle güçlü kılmayı hedeflemiştir. Yıl boyunca çalıştaylar, seminer ve konferanslar, laboratuvar uygulamaları gibi akademik çalışmalarla eğitim kalitesini yükseltir.

Polonyada eğitim Ekim-Şubat-Şubat / Haziran aylarını kapsayan iki dönem halinde bir yıllık eğitim sürecini sınav dönemleri ile sonlandırır. Avrupa Birliğine girmesinden sonra Polonyada üniversite eğitimi Avrupa standartlarına uygun hale getirilmiştir. Tıp, diş hekimliği, eczacılık, mühendislik, işletme, ekonomi bölümleri olan 150’nin üzerinde Polonya’da üniversite bulunmaktadır. Polonyada eğitim lisans 3-3,5 yıl,  yüksek lisans 1,5- 2 yıldır.

Güvenlik düzeyinin yüksek olduğu Polonya’da yaşam maliyetlerinin düşük olması ve birçok programın İngilizce olarak profesyonel eğitim verilmesi uluslararası öğrencilerin Polonya’yı tercih etme sebepleri arasında liste başıdır.

Polonyada Üniversite Başvuru ve Kabul Koşulları

Polonyada üniversite için lise veya meslek lisesi mezunu olmak yeterlidir. Polonyada üniversite eğitimi için ÖSYM kazanma şartı bulunmamaktadır. Polonya üniversiteleri öğrencilerin lise transkriptlerine göre kabul belgesi vermektedir. Lise diplomalarının iyi veya pekiyi olması öğrencinin Polonya üniversitelerinden kabul alma şansını artıracaktır.

Polonya üniversiteleri başvuruları haziran – eylül aylarında yapılmaktadır. Polonya üniversiteleri başvuruları Polonya, Avrupa’da en çok tercih edilen bir ülke konumundadır.

Polonya Üniversiteleri YÖK Denklik

Polonya üniversiteleri Avrupa standartlarında eğitim vermektedir. Bu nedenle tüm Avrupa ülkelerinde ve dünyada Polonya üniversiteleri diplomaları geçerlidir. Polonya üniversiteleri YÖK denklik bulunmaktadır.

Polonya’da yaşam ve öğrenim maliyetleri Türkiye’de özel üniversitelerden çok daha ekonomik olmaktadır.  Polonyada üniversite eğitimi dili İngilizce ve Lehçedir. Polonyada üniversite lehçe bölümleri İngilizceye göre daha fazladır.

Polonya’da üniversite eğitimi ücretleri İngilizce yıllık 4.000 – 13.000 € arasındadır. Polonya’da üniversite fiyatları Lehçe yıllık 2.500 – 4.000 € arasındadır. Polonya’da eğitim ücretleri ekonomi ve mühendislik bölümlerinde 3.000-5.000 €’dur. Polonyada üniversite ücretleri tıp, eczacılık, diş hekimliği bölümlerinde 8.000-14.500 € arasındadır.

Polonya’da Tıp Eğitimi

Polonya tıp, dişçilik, eczacılık ve fizik tedavi eğitimi almak isteyen öğrencilerin lisede kimya ve biyoloji derslerini almaları gerekir.

Polonya Üniversiteleri diplomaları Avrupa’da geçerlidir. YÖK tarafından onaylanmakta ve denklik verilmektedir. Polonya’da tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık eğitimi 5 yıldır.

Polonya’da tıp eğitimi için lise ders notlarınızın iyi veya pekiyi olmalıdır. Polonya tıp eğitimi için ÖSYM’yi kazanma şartı yoktur. Polonya’da tıp eğitimi İngilizce ve Lehçe dillerinde verilmektedir. TOEFL, IELTS gibi uluslararası sertifikalara sahip öğrenciler doğrudan Polonya’da tıp bölümleri 1.sınıflarına kayıtlarını yaptırabilirler.

Polonya’da tıp eğitimi ücretleri İngilizce bölümlerinde 9000-13.500 € civarındadır. Polonya’da tıp eğitimi fiyatları Lehçe bölümlerinde 5000-7000 € civarındadır.