Ukraynada Üniversite Eğitimi

Avrupa’da akreditasyonunu sağlayan üniversiteleri barındıran Ukrayna hem yaşam standartları hem de ekonomik olması bakımından tercih edilen bir ülkedir. Ukrayna’da üniversite okumak için uluslararası öğrencilerden sadece lise veya meslek lisesi diploması ve not dökümü talep edilmektedir.

Ukrayna’da yaşam maliyetleri Avrupa ülkelerine göre çok uygundur. Ukrayna’da yiyecek, içecek, yurt, ulaşım dâhil aylık  500-700 $’dır. Ukrayna’da eğitim fiyatları 2.000-3.500 $ (yıllık) arasında değişmektedir. Ukrayna’da üniversite eğitimi  hazırlık fiyatları Rusça 1800 – 2300 $’dır. Ukraynada üniversite fiyatları İngilizce ve Rusça dillerine göre farklılıklar göstermektedir.

Ukrayna Üniversiteleri Bölümleri

Ukrayna Üniversiteleri hazırlık okulları 15 Eylülde başlar (Kayıtlar Ekim sonuna kadar devam etmektedir) ve ertesi yılın Haziran ayında sona ermektedir. Ukrayna’da eğitim almak isteyen öğrenci hazırlık okulu başlamadan önce hangi lisans bölümüne devam edeceğine karar vermelidir. Ukrayna üniversiteleri hazırlık okulun 4 farklı seçenekleri vardır.

  1. Mühendislik Hazırlık Okulu
  2. Ekonomi  Hazırlık Okulu
  3. Tıp, Biyoloji, Ziraat Hazırlık Okulu
  4. Sosyal Bölümler Hazırlık Okulu

Ukrayna’da üniversite eğitimi dili Rusça’dır. Ukrayna üniversitelerin çoğu Harkov, Kiev ve Odessa şehirlerinde bulunmaktadır. Kiev başkent olduğu için diğer şehirlere göre yaşam şartları ve konaklama ücretleri daha yüksektir.

Ukrayna üniversitelerinde pek çok alanda uzmanlık eğitimi verilmektedir. Bu alanlarda binlerce uzman ve profesyonel yetiştirmiştir.

Ukrayna üniversiteleri özellikle havaalanı, havacılık ve sinyal eğitim alanları gibi bölümleriyle gökyüzüne iz bırakan merkez konumundadır. Ayrıca simülatörlerin ve havacılık makinelerinin uygulama noktasıdır.

Ukrayna’da tıp, diş hekimliği  için öğrencilerin lise eğitimlerinde fizik, kimya, biyoloji derslerini almaları gerekir. Ukrayna’da tıp, diş hekimliği eğitim dili Ukraynaca, Rusça ve İngilizcedir. Ukrayna’da lisans eğitim 4 yıldır.

Ukrayna’da eğitim tıp bölümleri 6 yıl, diş hekimliği ise 5 yıldır. Ukrayna üniversiteleri diplomaları tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Ukrayna Üniversiteleri YÖK denklik vardır.

Ukraynada üniversite eğitimi alan öğrencilerin iki farklı konaklama seçenekleri vardır. Ukrayna’da öğrenci yurtları ve Ukrayna’da kiralık evlerdir.  Ukrayna’da eğitim gören öğrencilerin yurt sorunları yoktur. Ukrayna üniversiteleri yurtları genelde  2-3 tramvay durağı uzaklığında bulunmaktadır.

Ukrayna’da 2-3 arkadaş bir araya gelip ev kiralamayı da tercih edebilirler. Ukrayna’da kiralık evler mobilyalı olarak verilmektedir.

Ukrayna’da Yüksek Lisans

Ukrayna üniversiteleri Doğu Avrupa’nın en eski üniversitelerine sahiptir. Uluslararası birçok aktivitelere katılmaktadır. Üç buçuk milyondan fazla kitap arşivine sahip Merkez Bilim Kütüphanesi’nde araştırmalarınızı kolayca yapabilir ve spesifik kaynaklara ulaşabilirsiniz. Lisans mezunları Ukrayna’da yüksek lisans programına devam etmek istiyor ise  Rusça dilini tercih etmelidir. Ukrayna’da yüksek lisans İngilizce dilinde çok azdır. Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi 1,5-2 yıldır.