Almanyada Üniversite Eğitimi

Almanya’da üniversite okumak için Kıbrıs veya Türkiye’de 4 yıllık örgün özel, devlet veya vakıf üniversitelerinden birini kazanmanız yeterlidir.Almanyada üniversite eğitimi için öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere kayıt yaptırma zorunlulukları yoktur. ÖSYM yerleştirme belgesi prestijli Almanya üniversiteleri için yeterli olmaktadır. Almanya üniversiteleri Anadolu Üniversitesi açık öğretim öğrencilerini kabul edilmemektedir.

ÖSYM sınav sonucu 2 yıl süreyle geçerlidir ve bu süre içinde öğrenciler Almanya üniversitelerine başvuru yapılabilir. ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz Almanya üniversiteleri bölümlerine veya yakın bölümlere de başvuru yapılabilir.

İnsanların uluslararası öğrenci olmak istemelerindeki en önemli sebep iyi bir eğitim, nitelikli iş imkânlarına sahip olmak ve en az bir yabancı dili ustaca kullanabilme istekleri göze çarpar. İnsanların haklı sebepleri, kararları ve doğru yönlendirme destekleri alabilmeleri zaman, emek ve maddi kayıplarını engeller. Gözde seçeneklerden birisi de Almanya’da üniversite eğitimi. Alman üniversiteleri devlet tarafından finanse edilir ve Almanya’da üniversite eğitimi ücretleri çok düşüktür. (Sadece 200-400 € arasında değişen bir katkı payı vardır.)

Almanya’da Uygulamalı Bilimler üniversiteleri ve Almanya’da Üniversiteler olarak farklı yapılandırılmış eğitim seçenekleri bulunur. Ayrıca sanat dalları üzerinde ihtisas yapmak isteyenlere yönelik Almanya sizleri donanımlı hale getirecek üniversitelere sahiptir. Birçok bölümün eğitim dilinin İngilizce olmasının en büyük avantajı ana dilinizin dışında iki yabancı dile sahip olacak olmanızdır. Almanyada üniversite de geniş kapsamlı araştırmalar yapabilir, akademik gelişiminizi etkin bir şekilde yükselterek uygulamalı eğitim sistemlerinde bilimsel başarınızı arttırabilirsiniz.

2012 yılı itibariyle Bologna Süreci ile birlikte daha önceden verilmiş farklı diplomalar standartlaştırılmıştır. Sağlık, öğretmenlik ve hukuk gibi bölümler haricindeki diğer programlar üç yıllık Bachelor ve iki yıllık master sürecini kapsar. Yani Almanya’da lisans eğitim 3 yıl, master (yüksek lisans) eğitimi 2 yıl sürer. Almanya’da üniversite lisans diploması ile doğrudan yüksek lisans eğitimine başlayabilirler.

Almanyada üniversite öncesi TestDAF hazırlık kurslarına devam etmeniz gerekir. TestDAF sınavı sonuç belgesi ile Almanya’daki tüm üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. TestDAF sınavı sonuç belgesi ve lise transkript Almanya üniversiteleri kabulü için çok önemlidir.

Almanya’da yaşam masrafları konaklama, ulaşım, yemek dâhil aylık 700-900 € arasındadır. Almanya’da üniversite fiyatları 200-500 € arasında bölümlere göre değişmektedir. Almanya’da üniversite fiyatları dönem başında ödenir.

Almanya üniversiteleri YÖK diploma denkliği olması, öğrencilerin lisans mezuniyet sonrası Almanya’da çalışma ve ikamet izni alması gibi avantajlardan dolayı Almanya’da üniversite eğitimi tercih edenlerin sayısı son yıllarda hızla artmaktadır. Almanya bilim, teknoloji alanında en ileri ülkelerinden biridir. Almanya üniversiteleri Avrupa’nın en eski üniversiteleri arasındadır.

Almanyada Eğitim Kabul Belgeleri

Almanya üniversiteleri lisans eğitimi için başvurunuzu ocak ayı veya haziran ayı ortalarına kadar yapabilirsiniz.

*Lise Diploması

*Lise Not Dökümü (Transkript)

*ÖSYM Yerleştirme Belgesi

Belgeler Noter onaylı Almancaya tercüme yapılması gerekir. Almanya üniversiteleri başvuru ve kabul ve vize işlemleri kolay ve kısa sürer. Almanya’da üniversitelerin kabul koşulları kolaydır.

Almanya’da Yüksek Lisans

Almanya’da yüksek lisans (master) eğitimi için lisans mezunu olmak şarttır. 4 yıllık bir üniversitede lisans eğitimi alan kişiler Almanya’da yüksek lisans (master) eğitimi için başvuru yapılabilir. Almanya’da yüksek lisans için ALES gerekli değildir. TestDAF puanınınız yeterli değil ise Almanya’da yüksek lisans eğitim öncesi TestDAF hazırlık kurslarına devam etmeniz gerekir. TestDAF sınavı sonuç belgesi ile Almanya’daki tüm üniversitelere yüksek lisans başvuru yapabilirsiniz. Almanya’da yüksek lisans (master) eğitimi 2 yıldır.