Avusturya’da Üniversite Eğitimi

Avusturyada üniversite okumak için Kıbrıs veya Türkiye’de 4 yıllık örgün özel, devlet, vakıf üniversitelerinden birini kazanmanız yeterlidir.  Avusturya’da eğitim için öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere kayıt yaptırma zorunlulukları yoktur. ÖSYM yerleştirme belgesi Avusturyada üniversite eğitimi için yeterli olmaktadır. Avusturyada eğitim alacağınız bölüm, Türkiye’de kazanmış olduğunuz bölümün aynısı ya da o bölüme en yakın olanı tercih edilmektedir.

Avusturya Üniversiteleri Kabul Belgeleri 

Avusturya üniversiteleri lisans eğitimi için başvurunuzu ocak ayı sonu veya ağustos ayı sonuna kadar yapabilirsiniz.

*Lise Diploması
*Lise Not Dökümü (Transkript)
*ÖSYM Yerleştirme Belgesi

Belgeler Noter onaylı Almancaya tercüme yapılması gerekir. Avusturya üniversiteleri başvuru ve kabul ve vize  işlemleri  zor ve uzun sürer. Avusturya üniversiteleri kabul koşulları kolaydır.

Avrupa’nın en prestijli ve kalitesi yüksek üniversitelerinden olan Avusturya üniversiteleri her yıl dünya üniversite sıralamasında ilk 500 üniversiteler arasındadır. Avusturya’daki devlet üniversiteleri dünya çapında kalitesi ile ün yapmışlardır.

Avusturya üniversiteleri YÖK denklik vardır. Avusturya’da üniversite eğitimi dili Almancadır.

Avusturya’da üniversite başvuruları için Almanca bilmek şartı bulunmamaktadır. Almanca bilmeyen öğrenciler için hazırlık dil kurslarına devam edebilirler.

Avusturyada üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra herhangi bir sınava tabii tutulmadan yüksek lisans eğitimi alma imkânı vardır. Avusturyada Üniversite lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans 2 yıldır. Avusturyada eğitim sistemi sınıf geçme değil, kredi sistemine dayalıdır. Öğrenciler dönem başında internetten derslerini seçerler.

Avusturya’da yaşam masrafları konaklama, ulaşım, yemek dahil aylık 550-650 € arasındadır. Avusturyada üniversite fiyatları dönemlik 1500 € dur. Avusturya’da Üniversite fiyatları lisans ve yüksek lisans bölümlerinde dönem başına 1500 €’dur.

Avusturyada Yüksek Lisans

Lisans mezunları Avusturya’da yüksek lisans programına devam etmek istiyor ise ALES sınavından en az 45 puan almış olmanız gerekmektedir.  Avusturya’daki bazı üniversiteler (Viyana Teknik Üniversitesi ) Türkiye’de bir yüksek lisans programına kayıtlı olmanızı talep edebilir. Avusturyada yüksek lisans ( master) 2 yıldır.

Viyana, Avusturya’nın hem 9 eyaletinden biri, hem de başkentidir. Yaklaşık olarak 1,8 milyon nüfusu ile nüfus bakımından Avusturya’nın en büyük şehridir.

Viyana, Avrupa’nın kültür başkentidir. Renkli mimarisiyle başlı başına bir açık hava müzesi Viyana, tiyatrosu, müziği ile kütüphaneleriyle Avrupa’nın önemli kültür metropollerinden biridir. Yüksek yaşam kalitesi ile suç oranı çok düşük olan bir şehirdir.